Geçmeyen Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geçmeyen Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen mide bulantısı, mide bulantısı birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir. En sık görülen nedenleri ise aşırı alkol tüketimi, enfeksiyon, stres-kaygı, vertigo, migren, gebelik, gıda zehirlenmesi olarak sıralanabilir. Gebelik döneminde özellikle sabah bulantısı ya da geçmeyen mide bulantısına sık rastlanır. Bazı gebelerde gebeliğin ilk üç ayından sonra yaşanan bulantılar azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir. Fakat bazı gebeliklerde mide bulantısı doğum gerçekleşene kadar geçmeyebilir. Mide bulantısı şayet düzenli olarak yaşanıyor ve geçmiyorsa mutlaka nedenini öğrenmek için bir doktora başvurulmalı ve nedene yönelik tedavi başlatılmalıdır.

Geçmeyen mide bulantısı kronik mide bulantısı olarak tanımlanabilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmese de farklı hastalıkların belirtisi ya da habercisi olarak ortaya çıkabilir. Daha önceden yaşanan ancak belli bir süre sonra geçen mide bulantısı zaman geçtikçe geçmeyen mide bulantısına dönüşebilir. Mide bulantısını genellikle kusma takip eder ve neredeyse tüm mide bulantıları kusmayla sonuçlanabilir. Kusma yaşandıktan sonra mide bulantısı hafifler ya da tamamen ortadan kalkabilir. Geçmeyen mide bulantısında ise kusmaya pek rastlanmaz. Eğer kusulsa bile mide bulantısı kronik olduğu için kısa bir süre sonra tekrar başlar. Yaşanan mide bulantısını hafifletmek için evde bazı önlemler alınabilir. Uygulanan önlemler sayesinde rahatsızlık hissi azaltılabilir. Mideyi dinlendirmek alınacak en basit önlemlerden biridir. Midenin aşırı çalışmasını önlemek için ağır besinlerden, katı gıdalardan bir süre uzak kalınmalıdır. Ancak sıvı kaybı yaşamamak için bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü vücudun susuz kalması da mide bulantısını tetikleyebilir. Süt ve süt ürünleri de mide bulatışını tetikleyebileceğinden rahatsızlık dönemlerinde bu tür gıdalardan da kaçınmak gerekir. Mide bulantısı azaldıktan sonra yavaş yavaş muz, elma, pilav, patates gibi katı gıdalarla beslenmeye başlanabilir.


Geçmeyen mide bulantısı için neler yapılabilir?

 • Zencefil gebelik döneminde yaşanan geçmeyen mide bulantısında, araç tutması nedeniyle yaşanan mide bulantılarında kullanılabilecek şifalı bir bitkidir. Mide bulantısından kurtulmak ya da şikâyetleri azaltmak için gün içinde 3 bardak zencefil çayı hazırlanarak içilebilir. Zencefil çayı hazırlamak için toz yerine taze zencefil kullanılması daha faydalı olur.
 • Mide bulantısı anında sindirimi zor olan gıdalar yerine daha hafif, tuzlu atıştırmalıklar tüketilmelidir. Koku ve tat bakımından güçlü olmayan kraker türleri tercih edilebilir.
 • Limon mide bulantısı bastırmak için kullanılabilir. Limonun bazen yalnızca kokusu bile bulantıyı hafifletebilir. Limon suyu içerek ya da limon koklayarak şikâyetler azaltılabilir. Ayrıca limon zencefil çayına da eklenerek kullanılabilir.
 • Mideyi uzun süre boş bırakmak geçmeyen mide bulantılarını daha fazla tetikleyebileceğinden uzun saatler mide boş bırakılmamalıdır. Mideyi rahatlatacak ancak doluluk hissi verecek hafif ve kokusu olmayan yiyecekler tüketilmelidir.
 • Su kaybı mide bulantısını tetikleyebileceğinden dolayı sıkıntılı anlarda bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Su ihtiyacı için çay, kahve ya da enerji içecekleri tüketilmemelidir. Bu tarz içecekler bulantıyı şiddetlendirebilir.
 • Nane mide bulantısına karşı iyi gelen ve yaygın şekilde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Nane yaprakları çiğ olarak tüketilebileceği gibi nane çayı hazırlanarak içilebilir. Mide ekşimesi şikâyeti olanlar nane ya da nane çayı kullanmamalıdır. Nane çayı limonla birlikte hazırlanarak içilebilir.
 • Elma lif bakımından zengin bir meyvedir. Mide bulantısını tetikleyen toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Elma bir seferde hızlı bir şekilde değil ince dilimler halinde tüketildiğinde mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • Mide bulantısı sıcak ortamlarda daha fazla artar. Bulunulan odanın ya da yerin devamlı havalandırılması gerekir. Bu şekilde rahatlama sağlanabilir. Yine rahatlamak adına yürüyüş yapılabilir.
Geçmeyen mide bulantısıyla birlikte aşağıdaki belirtiler görülüyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır;
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes alışverişinde artma ya da kalp çarpıntısı
 • Zihin bulanıklığı
 • Bayılma
 • Şiddetli karın ağrısı ya da kramp
 • Soluk cilt
 • Soğuk terleme
 • Yüksek ateş ve boyun ağrısı
 • Dışkıda kan ya da koku
 • Kusma
 • Bulanık görme

Geçmeyen Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

Bel Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Geçer?

Güncel

Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelikte mide bulantısı neredeyse tüm hamilelerin yaşadığı bir sorundur. Kişiye göre süresi ve ayları değişse de birço[...]

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı, Mide bulantısı, midenin içinde yiyeceklerin sindirilmesinde yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkabilir. Kişide sürekli acımsı bi[...]

Bebeklerde Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Bulantısı, Mide bulantısı yetişkinlerde göre bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeklerde mide bulantısının altında yatmakta olan bazı hastalık tür[...]

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide bulantısı için bazı önlemler alınabilir. Ancak mide bulantısının sürekli hale gelmesi, buna eşl[...]

Devamlı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı mide bulantısı, mide bulantısı çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle sürekli olarak devam eden mide bulantılarında [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6