Zencefil Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Zencefil Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Zencefil mide bulantısı, için en etkili bir çözümler arasındadır. Mide bulantısını geçirmek için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz ya da bulantıyı kesmek için biraz zencefil çiğneyebilirsiniz. Ama iki yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Zencefil nemli ve sulak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Çok yılık bir bitki olup ülkemizde yetiştirilmektedir. Sarı renkte çiçekleri açar. Ayrıca zencefilin şekli yassı ve gri renkte olur. Dış görünüşü yer elmasına benzer. İnce yapraklı olur, sarı kırmızı çiçek açar ve 1 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Zencefil genellikle baharat olarak kullanılır. Tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Zencefilin kokusu ve aroması oldukça kuvvetli olduğu için, yiyecek ve içeceklere bir tutam eklemek yeterlidir. Zencefilin kökleri 15-20 cm'ye kadar aşağısındadır. Kök yumruları baharat olarak ve ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Zencefil mide bulantısına çok iyi gelen bir bitkidir. Kuran'ı Kerim'de adı geçen tek baharat zencefildir. Zencefilin vücuda çok faydası vardır. Mide bulantısını geçirir, iştah açar, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Özellikle hamilelik dönemindeki şişkinliğe ve ödeme iyi gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığına ve nezle, gribe iyi gelir, balgam söktürür. Zencefilin hamile kadınların mide bulantılarını ve kusmalarını önleyici etkisi vardır. Bu yüzden hamile kadınların vazgeçilmez baharatları arasında yer alır. Zencefili çay ya da balla karıştırarak kullanıp bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Damar tıkanıklığını önlemek içinde zencefil kullanabilirsiniz. Bağırsak sorunlarına ve ishale iyi gelir. Aynı zamanda zencefil cinsel isteği de arttırır. Zencefilin kansere ve benzeri ciddi hastalıkların tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Mide bulantısını gidermek için zencefil çayı nasıl hazırlanır?

Zencefil çayı birçok hastalığa iyi geldiği için önemli bir baharattır. Zencefil çayı özellikle mide bulantısını önler. Hamilelikte içildiği zaman mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Ama günde 2 bardaktan fazla içilmez. Çünkü bebeğin düşme riskini çoğaltır. Zencefil çayı hazmı kolaylaştırır ve hafızayı güçlendirir.

Zencefil çayı hazırlamak için önce su kaynatalım. Daha sonra suyun içine nohut büyüklüğünde zencefili dilimleyerek ilave edelim. Demlenmesi için biraz bekleyelim. Demlendikten sonra içine limon ve bal koyabilirsiniz. Bu şekilde içimi daha lezzetli ve kolay olur.

Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefil genellikle kökü kurutularak baharat için kullanılır. Aynı zamanda zencefil, yaş olarak da kullanılabilir. Zencefili bal ile karıştırarak içebilirsiniz. Ama bir çay kaşığı zencefil bir günde alabileceğiniz miktardır. Fazlası zararlı olabilir. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmak iyi olmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni