Mide Bulantısı İştahsızlık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mide Bulantısı İştahsızlık Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı İştahsızlık, Birçok insanın hayatında sık olarak karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, iştahsızlık problemini de getirmektedir. Mide bulantısı iştahsızlık sorununu birçok nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar, hamilelikten gıda zehirlenmeye kadar birçok nedenlerle karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorun genç yaşlı, kadın erkek hemen hemen herkeste her an görülebilmektedir.

Mide bulantısı iştahsızlık çocuklarda genellikle mideye zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden dolayı kaynaklanabilir. Sadece mide bulantısı değil bunun yanında gerçekleşen iştahsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların nedenleri özellikle midenizde ve bağırsaklarda oluşan yaralar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunun gibi durumların tespiti genellikle Uzman doktorlar tarafından yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı iştahsızlık problemi eğer 2 günden fazla devam ediyorsa ise acilen Uzman bir doktora görünmenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü bu tür sorunlar ilk başta çok fazla problem olmasa bile, gerekli tedbirlerin alınmadığı zaman çok büyük ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Mesela midemizde gerçekleşen bir yara yüzünden o kişi yemek yemekten kaçınır ve sürekli mide bulantısı İştahsızlık meydana gelir. Günümüzde birçok kişide görülen hatta özellikle genç ve sınav dönemindeki gençlerde görülen mide bulantısı iştahsızlık psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sınav stresini yaşayan bir öğrencide yoğun stresten dolayı hızlı çalışması mide asit dengesinin bozulması nedeniyle bu tür problemler görülebilmektedir.

Mide Bulantısı İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?
  • Soğuk kış aylarında, serin baharlarda grip, soğuk algınlığı durumlarında görülür.
  • Kişinin çok soğuk içecek tüketmesi, giyimine dikkat etmeyip fazla üşümesi sonucu Mide Bulantısıİştahsızlık görülebilir. Bunlar genelde tek oluşmaz.
  • Menopozun ilk dönemlerinde devamlı terleme ile bu belirtileri de olabilir.
  • Kişinin aldığı gıdalardan zehirlenmesi de böyle belirtilere sebep olur.
  • Verem belirtisi arasında ateş basması ve ateşin düşmemesi gibi belirtilerini gösterir.
  • Hepatit A yani sarılık hastalığının da belirtilerinden biridir. Bunun yanında halsizlik, ateş basması, terlemelerde olacaktır.
Mide Bulantısı İştahsızlık nasıl geçer
  • Stresten uzak durulmalı.
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu maddeden uzak durulmalı
  • Beslenme şekli değerlendirilmeli ve düzenli olmalı

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni