Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler?
15 Mayıs 2024

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler?

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler, Midede bulantı genelde rastgele gerçekleşen bir olay değildir. Beraberinde mutlaka başka bir rahatsızlık getirmektedir. Midede bulantı hissi ile halsizlik de görülür. Bu gibi gerçekleşen mide bulantıların da mutlaka Uzman bir doktora görünmeli ve tedaviye başlamalısınız. Vücutta sıvı kaybının oluşması durumunda midede bulantılar ile kusmayı da beraberinde getirebildiği durumlarda dahada kötüleşmektedir. Bu belirtilerin önüne geçmek için doktorunuz tarafından hazırlanmış olan reçete doğrultusunda ilaç tedavisi görmeniz gerekmektedir. Mide bulantısı ile beraberinde getirmiş olduğu kusma bir hastalık değildir. Bu tip hastalıklar sonradan oluşabilecek olan bir başka hastalığın habercisi olmaktadır. Midenizin kendini istem dışı olarak boşaltma isteğine bağlı ortaya çıkarmış olduğu bir durumdur. Midede bulantı bir de halsizlik ile birleşince kusma isteği dahada belirginleşerek aşırı derecede midenin kendisini boşaltmasına neden olur. Midenin bulanma sebepleri arasında oldukça fazla rastlanılan bir diğer durum ise hamilelik konusudur. Hamileyken mide bulantısı olan bayanlar bu durumdan oldukça rahatsızlık duyarlar. Bu sebepten dolayı hamileyken mide bulantısı durumu sık, sık görünmek ile günlük yaşam içinde de değişik belirsiz zaman dilimlerinde mide bulantısı olmaktadır. Hamileyken mide bulantısının vermiş olduğu rahatsızlık hissi ile gün içinde zamansız bir şekilde kusma gerçekleşir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
 • Midede bulantı hissine kapıldığınızda hemen evde bütün pencereleri açarak temiz bir hava alın. Hatta o anda vaktiniz var ise temiz havada yürüyüşe çıkın.
 • Mide bulantısı dayanılmayacak durumlara geldiğinde iki adet nane yaprağı çiğneyerek ya da nane çayı içerek rahatlayabilirsiniz.
 • Mide bulantısı hissiniz olduğu günlerde limon tüketmeniz ekişi tadı ile midenizin bulantısını geçirmektedir. Limon kokusu demiş iken kokusu ile midede bulantıyı kesen diğer yöntemler ise; lavanta, nane, zencefil kullanımı mide bulantısını hafifletir.
 • Mide bulantısını dayanılmayacak hale getiren en büyük neden sıvı kaybıdır. Sıvı kaybının önüne geçebilmek için özellikle de gün içinde ya da mide bulantınız olduğu anda su tüketimine dikkat etmelisiniz.
 • Elma yiyerek de mide bulantısına sebep olan vücuttaki toksinlerin dışa atılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kuru yemiş tüketimi de mide bulantısının engelleyen besinler arasındadır. Özellikle de badem ile fındık midede bulantının önüne geçen güçlü yiyeceklerdir.
 • Midede bulantıya neden olan bir diğer en büyük faktör ise boş midedir. Boş bir mide bulantıyı şiddetlendirecektir. Bundan dolayı da tat vermeyen aşırı bir kokusu olmayan yiyecekler tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz.
Mide Bulantısına İyi Gelen Meyveler

Elma: Bir tüm elmayı dilimleyerek yavaş bir şekilde yiyin. Elma içinde barındırdığı lif sayesinde vücutta oluşan toksinleri dışarı atılmasında oldukça yardımcı olmaktadır.

Karpuz: İstifra ettikten sonra karpuz tüketimi vücudunuzdaki su ihtiyacını karşılamak için oldukça faydalı bir meyvedir. İstifra ettikten sonra vücut su kaybederek su kaybeder. Bu yüzden bulantı tekrardan olacaktır. Karpuz tüketerek vücudunuzun kaybettiği su kaybını karşılarsınız. Hemde yenide oluşabilecek mide bulantısını da engelleyebilirsiniz.

Muz: Muz yiyerek midede bulantı hissinin önüne geçebilirsiniz. Muzun içinde barındırdığı lif sayesinde vücutta oluşan toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan mucizevi bir meyve çeşididir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler
 • Yemek yerken su ya da diğer içecekler ile aynı anda tüketmeyin.
 • Yağ oranı az hatta tamamen yağsız yiyecekler tüketin, yağlı ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durun.
 • Kokulu kozmetik ürünlerinden ve parfümden uzak durun.
 • Midede bulunan asitleri etkisiz hale getirmek için bol miktarda su tüketin.
 • Uyuyacağınız zaman yemek yedikten yaklaşık 30-40 dakika sonra uyuyun.
 • Mide bulantısı için içeceğiniz içeceklere dikkat edin.
 • Günde az öğün çok yemek yerine çok öğün ve az yemek yemeyi tercih etmelisiniz.
 • Eğer uykunuz aşırı geliyor dayanamıyor iseniz ayaklarınızı başınızdan alçakta tutun.
 • Midede bulantıyı gidermek için sodayı aşırıya kaçırmayın.
 • Hamile döneminde iken kadınlarda oluşan mide bulantısına ayak masajı oldukça iyi gelmektedir.
 • Güne yeni başlarken sabah kahvaltısı ve benzeri öğünlerde hafif yiyecekler yiyin midenizi sarsmayın.
 • Seyahat, dışarıda gezer iken ve misafirlik esnasında çantanızda ya da cüzdanınızda ekşi olmayan şeker bulundurun.
Mide Bulantısına İyi Gelen İçecekler

Mide bulantısını hafifleten ve geçirmeye yardımcı olan içecekler; soda, taze sıkılmış meyve suları, sıcak çorba ve limonata mide bulantısına iyi gelmektedir. Mide bulantısı çeken kişilere süt içmesi önerilmemektedir. Mide bulanmasında kola ile çaydan uzak durmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi