Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı, Boyun baş ağrısı ile midede bulantıyla birlikte oldukça sık görülmektedir. Aslında bu iki rahatsızlıkta birbiri ile ilişkilidir. Mide rahatsızlığı çeken bazı kişilerde baş ağrısı görülebilir. Baş ağrısı olan kişilerde mide bulantısı da olmaktadır. Çoğu zaman mide bulantısı ile baş ağrısı başka tür hastalığında belirtisi olmaktadır. Başka hastalığa neden olan hastalığı tedavi etmek ortaya çıkan bu belirtileri gidermektedir.

Boyun Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Neden Olur?

Göz Yorgunluğu: Gözlerde yorgunluk mide bulantısı ile boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Eğer bir yere baka iken yoruluyor veya gözlerinizi kısıyor iseniz bir göz doktoruna mutlaka göz testi yaptırmalısınız.

Migren: Migren rahatsızlığı mide bulantısı ile boyun baş ağrısının en önemli nedenlerinden birisidir. Migren ile midede bulantı arasında kesin bir bağlantı olup olmadığı araştırılmaktadır. Bazı olasılıklar vardır. Öncelikle östrojen seviyesindeki düşüş mide bulantısı ve boyun baş ağrısına neden olduğu düşünülür. En çok kabul edilen teorilerden birisi de bunun beyindeki kan damarlarının anormal bir şekilde şişmesine bağlıdır. Bu durumda serotonin seviyesindeki düşüşle alakalıdır. Serotonin seviyesindeki düşüş ayrıca taşıt tutmasına bağlı olarak midede bulantıya sebep olmaktadır.

Grip, Soğuk Algınlığı ya da Mide Üşütmesi: Mide iltihabı ile soğuk algınlığına neden olan virüsler midede bulantı ve boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Virüslere bağlı bir hastalık geçirmiş bir kişi genellikle mide bulantısı ile boyun baş ağrısının yanı sıra başka belirtilerde görülmektedir.

Gerilim Tipi Boyun Baş Ağrısı: Gerilimden kaynaklanan boyun baş ağrısı zihinsel stres ya da fiziksel açıdan kaynaklanabilir. Omuz ve boyunda gerilime sebep olan fiziksel aktiviteler gerilim türü boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Stres, uykusuzluk ve iş gibi sebeplerle ortaya çıkan kafein kullanımı ya da stresi azaltmak mide bulantısı ile boyun baş ağrısına neden olmaktadır.

Menenjit: Menenjit omurilikte bulunan sıvıda ya da beyinde oluşan bir enfeksiyondur. Buna bağlı olarak da oldukça şiddetli mide bulantısı ve baş ağrısı yaşanır.

Uykusuzluk: Düzenli uyku uyumadığınız da oluşan yorgunluk hissi mide bulantısı ve boyun baş ağrısının oldukça yaygın nedenlerinden birisidir. Eğer hamile iseniz sabahları baş ağrısı ile bulantı midede bulantının en önemli sebebidir.

Küme Tipi Baş Ağrısı: Başın bir kısmında ya da diğer kısmında ortaya çıkmaktadır. Küme tipi baş ağrısı rahatsızlığı olan kişilerde genellikle mide bulantısı yaşamasa da bazıları ise yaşayabilir.

Alkol: Oldukça fazla kullanılan alkol mide bulantısı ve boyun baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Genellikle mide bulantısı alkol tüketimi esnasında ya da sonrasında görülmekte iken; boyun baş ağrısı ise sonraki gün akşamdan kalmalık olarak ortaya çıkmaktadır. Alkol alımı sıvı kaybına sebep olur ve bu durumda boyun baş ağrısının şiddetini artırır.

Diğer Hastalıklar: Mide bulantısı ile boyun baş ağrısının diğer nedenleri enfeksiyonlar, yüksek kan basıncı, ilaç etkileşimleri ile yan etkileri, kanser, kafada yaralanma, Crohn hastalığı, şeker hastalığı, kalp sorunları ve depresyondur. Eğer belirtileriniz arasında bunlardan herhangi bir tanesi var ise tedavi olmak için uzmana görünmenizde fayda vardır. Bayanlar için aylık hormonal farklılıklarda mide bulantısı ile boyun baş ağrısına neden olmaktadır.

Boyun Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide Bulantısını Tedavi Etmek

Midede oluşan bulantıyı gidermek için midenizde rahatsızlığa yol açan şeyi gidermek kadar basittir. Meditasyon, yavaş ve derin nefes almak yardımcı olmaktadır. Midede bulantı için ayrıca reçetesiz şekilde satılan ilaçlarda kullanabilirsiniz. Zencefil çayı ya da zencefilli gazoz bazı kişilerde mide bulantısını kontrol etmede oldukça faydalıdır. Bazı B vitaminlerinin alımı özellikle de (B6) vitamini mide bulantısını kontrol etmeye yardımcıdır.

Nedenlerin Bulunması

Mide bulantısı ile boyun baş ağrısının tedavisi sebebine bağlıdır. Öncelikle sebebin bulunması lazımdır. Eğer mide bulantısı ile boyun baş ağrısına tütün ya da alkol ve taşıt tutmasında kaynaklanmakta ise cevap bu sebeplerden uzak durmak ya da alışkanlığı bırakmaktır.

Boyun Baş Ağrısını Tedavi Etmek

Boyun baş ağrısının ilk tedavi yöntemi yaşamınızda baş ağrısına yol açan bir alışkanlığınızın olup olmadığına karar vermektir. Eğer varsa öncelik bunları gidermektir. Sessiz bir yerde gözleriniz kapalı şekilde gözlerinizin üzerinde serin bir havlu koyarak dinlenmek yardımcı olabilir. Eğer bu uygulama yardımcı olur ise boyun baş ağrısının sebebi göz yorgunluğundan kaynaklanmaktadır. Göz testi yaptırmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni